Rady a tipy

Kompenzace za zpožděný nebo zrušený let aneb čas jsou peníze

Líbí se Ti článek? Sdílej ho a ukaž ostatním.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Také se vám již stalo, že váš let měl v tom lepším případě zpoždění, v tom horším byl dokonce zcela zrušen? V dnešní „ulítané“ době se to bohužel děje stále častěji. Nemusíte ale hned zoufat a propadat panice, že vám čas strávený na letišti nikdo nenahradí. Po letecké společnosti můžete požadovat finanční odškodění. Přesně pro tyto případy totiž existuje nařízení Evropské unie, ze kterého vyplývá, že každému cestujícímu náleží finanční odškodnění, pokud byl jeho let zrušen nebo opožděn o více než 3 hodiny250 €, 400 € nebo až 600 €. Přičemž výše kompenzace záleží na letové délce.

Za jakých podmínek mám/nemám nárok na kompenzaci?

Je pochopitelné, že kompenzace za problémový let nenáleží každému. Pro nárok na odškodnění je důležité, aby byly splněny níže vypsané podmínky.

  • Letecká společnost, se kterou cestujete má sídlo v EU, případně se komplikace dostavily na území Evropy (odlet z Evropy).
  • Let byl zpožděn na příletu alespoň o 3 hodiny. Nebo byl zrušen v posledních dvou týdnech před plánovaným odletem.
  • Nárok na kompenzaci nevzniká, pokud zpoždění nebo zrušení letu nastalo tzv. mimořádnou situací. Mezi ty se řadí: špatné povětrnostní podmínky, politická nestabilita země nebo stávka zaměstnanců letiště.

Jaká je výše mé kompenzace?

Výše vašeho nároku se odvíjí od délky vašeho plánovaného letu, tedy čím delší byla vaše plánovaná cesta, tím vyšší bude částka, na kterou máte nárok. Obecně platí následující:

  • 250 € – vzdálenost letu do 1 500 km
  • 400 € – vzdálenost letu 1 500 km až 3 500 km
  • 600 € – vzdálenost letu nad 3 500 km

Často se také stává, že samotná kompenzace za komplikace převyšuje cenu samotné letenky.

Pokud však byl váš let zcela zrušen a vy jste nedostali náhradní spoj, máte kromě výše zmíněného nárok také na proplacení letenky v plné výši.

Jak kompenzaci získám?

Samozřejmě se můžete pokusit o získání kompenzace, na kterou máte nárok sami. Komunikace s leteckými společnostmi však nebývá vždy jednoduchá, obzvláště když se jedná o zahraniční aerolinky. Občas se stane, že vás letecká společnost sama kontaktuje s tím, že na kompenzaci máte nárok. Buďme k sobě ale upřímní, nebývá to standard. Proto dnes již na trhu existuje mnoho společností, které se touhle problematikou zabývají. Jednou z nich je Vaše nároky.cz, která se odškodněním za zpožděné a zrušené lety zabývá již od roku 2013 a u níž neplatíte žádné poplatky.

Pár videí, jak na to, najdete ZDE.

A kam dál?

Žádné zprávy

Zanech zprávu